DÜNYA ATLETİZM ŞAAMPİYONASI

DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONASI

DÜNYA ATLETİZM ŞAAMPİYONASI

Dünya Atletizm Şampiyonası 200’ün üzerinde ülkenin katılım sağladığı en büyük spor organizasyonlarından birisidir. Her iki yılda bir düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası aynı zamanda olimpiyat oyunlarından sonra ki en prestijli organizasyondur.

Bu organizasyon ilk kez Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından Finlandiya’da düzenlenmiştir. 1983 yılında düzenlenen ilk Dünya Atletizm Şampiyonası, 1991 yılından itibaren düzenli olarak iki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştirilmektedir.

DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONASI

DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONASI

2019 yılında gerçekleştirilen Dünya Atletizm Şampiyonası 27 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında yapılmıştır. Şampiyonaya ev sahipliği yapan ülke Katar’dır. Katar’ın başkenti Doha’da dünyanın en iyi atletleri kıyasıya bir yarış sergilemiştir. Bu yıl 17. Düzenlenen şampiyonanın ev sahibi açısından da bir önemi vardır. Şampiyona ilk kez bir Orta Doğu ülkesinde yapılmıştır.

2019 yılı Dünya Atletizm Şampiyonası’na bu yıl 209 ülkeden toplam 1972 atlet katılmıştır. Bu atletlerin 1054’ü erkek, 918’i ise kadın atlettir. Ve ülkemiz bu yıl 8’i kadın, 12’si erkek olmak üzere toplam 20 atlet ile şampiyonada yerini almıştır.

Ülkemizin Dünya Atletizm Şampiyonası geçmişine baktığımızda, tarihinde 4 adet madalyası bulunuyor. 2003 yılında Fransa’da yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası ülkemizin kürsüye çıktığı ilk turnuva olmuş. Süreyya Ayhan Kop kadınlar 1500 metrede gümüş madalya kazanarak ülkemize ilk madalyayı getiren sporcu olmuş. Milli takımımıza ait ikinci madalya 2009 yılında Almanya’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’nda kazanılmış. Güney Afrika asıllı uzun atlamacı Karin Melis Mey dünya ikincisi olarak madalyayı ülkemize getirmiştir. Ve 2017 yılında İngiltere’de düzenlenen şampiyonada ülkemiz iki farklı dalda madalya kazanmış ve bu yıl ülkemiz için ayrı bir gurur tablosu olmuştur. Ülkemizi temsil eden Küba asıllı Yasmani Copella erkekler 400 metrede gümüş madalyayı kazanmıştır. Ve ülkemizin ilk altın madalyası yine 2017 yılında Azerbaycan asıllı milli atlet RAmil Guliyev tarafından ülkemize kazandırılmıştır. Ramil Guliyev’in sponsorluğunu ise takımı Fenerbahçe gibi bahis siteleri tarafından desteklenmiştir.

2007 yılında ise yaşanan talihsiz bir durum söz konusudur. Şöyle ki, Japonya’nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Atletizm Şampiyonası’nda Atiyopya asıllı milli atletimiz Elvan Abeylegesse kadınlar 10 bin metrede ikinci olmuş ve gümüş madalya kazanmıştır. Ancak turnuva sonrası sporcunun doping yaptığı gerekçesi ile madalyası eri alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir