Kanser Sporla Yenilebilir Mi?

kanser ve spor

Kanser ve Spor

Son yıllarda kanser vakalarında yaşayan hızlı artış şüphesiz ki herkesin haberdar olduğu bir durum. Acaba bir gün bizi de bulur mu diye düşünmeyen neredeyse yoktur. Kanserin sebeplerine bakıldığında bunlardan  birisi genetik yatkınlık. Ancak kansere yakalanan kişilerin sadece % 5 – 10’u bu sebeple kanser oluyor. Geriye kalan büyük kesimin kansere yakalanma sebebi ise çevresel ve yaşam biçim faktörleri. Yani yaşam tarzınız sağlığınız ile direk bağlantılı. Acaba bir gün bende kansere yakalanır mıyım diye tedirgin olmak yerine sağlıklı bir yaşam sürmeniz gerekiyor.

Bir süredir uzmanlar kanser ve spor arasındaki bağı inceliyor. Belki de bugüne kadar hiç duymadığınız ve sizi şaşırtabilecek bazı sonuçlara ulaşmış. Şöyle ki; fiziksel hareketlilik kanser tipleri ile önemli ölçüde ilişkili. Yani sahip olduğunuz fiziksel hareketlilik kanser gelişimini kolaylaştırabileceği gibi baskılayabiliyor da. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var, o da düzenli ve zorlayıcı egzersiz kansere karşı güçlü bir önleyici ve insidans düzeyini % 40 azaltıyor.

kanser ve spor

kanser ve spor ilişkisi

Kanserle Mücadelede Sporun Etkisi

Yani kanser hastalarının etkin ve düzenli spor yapması radyasyon ve kemoterapiye bağlı yan etkilerle baş etmede, hissedilen yakınmaları azaltmada, fiziksel işlevi sürdürme ve artırmada, yağ alımını ve kemik – kas kaybını azaltmada, psikolojik sağlığı geliştirmede ve böylelikle yaşam süresini uzatmada oldukça etkili.

Kansersiz yaşam derneğinin dediği gibi örneğin kanser hastalarına uygulanan ilaç ve radyasyon tedavilerinden sonra ortaya yorgunluk gibi birçok yan etki çıkıyor. Bu süreçte yapılan fiziksel aktiviteler bu yan etkilerin hafifletilmesini yardımcı oluyor. Ağrı vb. yan etkiler hafiflediğinde psikolojik açıdan bir iyilik hali ortaya çıkıyor. Kanser tedavi süreçlerinde tam olarak istenilen de budur.

Kanser ve spor arasında kurulan ilişkiye bakıldığında karşımıza çıkan en önemli mekanizmalardan bir diğeri ise kilo kontrolü Özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmalar kanser riskini artırmakta ve tedavi sürecini olumsuz etkiliyor. Ancak düzenli ve etkin spor yaparak karın bölgesindeki yağlanmayı azaltabilir ve tüm bu riskleri düşürebilirsiniz.

Düzenli ve etkin spor savunma mekanizmanızı güçlendireceği için kanser hastası olan ve kanser hastası olma yolunda risk taşıyan her bireye şiddetle öneriliyor.

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir